Gorgonzola & Mascarpone czyli słodki duet

Dolcetto firmy Igor pochodzi z połączenia dwóch serów o charakterystycznych aromatach: mascarpone (60%) i gorgonzoli (40%). Efektem jest tort serowy o słodkim smaku i apetycznym wyglądzie. Blok złożony jest z przemiennych warstw dwóch różnych serów. Zgrabnie ukrojony kawałek zaprezentuje się eleganko na każdym talerzu.

Różne znaczenia słowa „dolcetto” w języku włoskim?

Rdzeń włoskiego słowa „dolce” oznacza dosłownie słodkie ale w zdrobnieniu „dolcetto” ma już kilka innych znaczeń:

  • Dolcetto – włoska odmiana winorośli szeroko uprawiana w regionie Piemont w północno-zachodnich Włoszech. 
  • Dolcetto – jedno z najbardziej znanych włoskich win czerwonych, produkowane z winogron uprawianych w Piemoncie, o tej samej nazwie
  • “Dolcetto o scherzetto” – wyrażenie, które pochodzi z angielskiego „Trick or Treat?”, które stało się sławne, ponieważ jest używane przez dzieci na całym świecie podczas święta Halloween. Oznacza ono, że maluchy żartobliwie „grożą” ci, oferując ci dwie możliwości: albo dasz im słodycze, albo, jeśli odmówisz, staniesz się ofiarą małego żartu.
  • Dolcetto – w zdaniu „Mangerei un dolcetto…” znaczy dosłownie: „Zjadłbym coś słodkiego…” i zazwyczaj ma się na myśli deser czyli na przykład: ciasto z kremem, mus czekoladowy, lody z owocami i bitą śmietaną itp.

Jeden z największych producentów serów we Włoszech wybrał to słowo dla innowacyjnego duetu dwóch różnych serów, które wspólnie tworzą kremowy produkt o niezapomnianym smaku.

Igor – opowieść o rodzinnej pasji

I znowu wracamy do pólnocnowłoskiego regionu Piemontu. (Przeczytaj także Włoskie drinki na polskim stole) Jak widać jest to obszar bogaty w produkty enogastronomiczne, które będziemy stopniowo odkrywać.

W małym miasteczku Mezzomerico w Piemoncie, w prowincji Novara mieszkał Natale Leonardi, który ręcznie produkował Gorgonzola, typowy włoski ser o niepowtarzalnym smaku, znany z charakterystycznych niebieskich żyłek.

Zabrał go do hoteli nad jeziorem Maggiore, chętnie odwiedzanym w tamtych czasach przez szlachtę, której spodobał się ten miękki ser o lekko ostrym smaku. To właśnie od „Nonno Natale” (dziadka Natalisa) i tego małego miasteczka  położonego na skraju wzgórz Novary, zaczyna się historia, tradycja i wartości aktualnej marki IGOR.

Ta prawdziwa siła napędowa firmy, która stale rosła i z biegiem lat, stała się dziś znanym i cenionym przemysłem mleczarskimi na całym świecie.

Od tamtego czasu (1935 r) minęły trzy pokolenia, ale miłość do tradycji pozostała niezmieniona.To właśnie te czynniki przyczyniły się do sukcesu firmy; dbanie o relacje z konsumentami, partnerami handlowymi, pracownikami i całą społecznością lokalną.

Jak w wielu historiach włoskiej przedsiębiorczości, firma która podąża za życiem rodzinnym (famiglia Leonardi), zarządza przedsiębiorstwem stawiając na utrzymanie doskonałości w czasie, na jakość swoich produktów, i przede wszystkim na szacunek i zaspokajanie potrzeb własnych konsumentów.

Jest to firma, która inwestuje w innowacyjne procesy produkcyjne, zawsze w pełnej zgodności z tradycją i poszanowaniem środowiska. Używa oryginalnych składników do produkcji niepowtarzalnego sera Gorgonzola D.O.P.(ChNP) . Igor jest światowym ambasadorem własnej marki i wizerunkiem włoskiej sztuki mleczarskiej, oferującej Made in Italy najwyższej jakości.

Gorgonzola + Mascarpone = Dolcetto

Oba sery wywarzane są na północy Włoch. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego drugiego, zapraszamy również do przeczytania naszego artykułu: Włoski serek Mascarpone = deser palce lizać !!!

Gorgonzola z kolei, to dojrzewający ser pleśniowy o miękkiej konsystencji poprzerastany zielonkawych żyłkami pleśni penicillium glaucum. Produkowany jest z mleka krowiego i dojrzewa przez 3 – 4 miesiące. Ma miękki, delikatny miąższ w zależności od stopnia dojrzałości – bardziej lub mniej pikantny. Wyrabiano go już w IX w. i początkowo nazywał się “stracco gorgonzola”,  czyli zmęczony. Nazwa ta odnosiła się do męczącej drogi hodowców krów z Lombardii, którzy przeganiając swoje stada na letnie pastwiska zatrzymywali się w Gorgonzoli. Produkowany na terenie regionu Lombardia Status DOC otrzymał w 1955 roku. Przechodząc potrójną fermentację, nie zawiera glutenu ani laktozy, ale bogaty jest w witaminy z grupy B (B2, B6, B12) ważne dla właściwego funkcjonowania systemu nerwowego i odpornościowego. Proces produkcyjny Gorgonzoli wymaga dużej uwagi i wyłącznie świeżego mleka najlepszej jakości. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, nie wykształcą się pleśń i bakterie kwasu mlekowego. Dlatego ser Gorgonzola jest przede wszystkim zdrowym produktem, ponieważ zawiera penicillium, naturalny antybiotyk. Dzięki niej ser ma charakterystyczne zielonkawe żyłki i jest wyjątkowo łatwostrawny. Warto poczytać o tym jak powstaje Gorgonzola bezpośrednio u producenta.

W połączeniu z super kremowym mascarpone powstało „Dolcetto”, które jest słodkie w wyjątkowy sposób! Nie jak ciastka, tort czy czekolada. To słodycz od Igora, znanej firmy mleczarskiej. Jest to ser składający się z udanej mieszanki gorgonzoli i mascarpone. Połączenie tych dwóch miękkich serów jest idealne. Nazwa nawiązuje do mocnego smaku gorgonzoli złagodzonego słodszą nutą charakterystyczną dla mascarpone. Rezultatem jest niezwykle kremowy ser, o mocnym smaku, ale znacznie słabszym niż czysta gorgonzola, aby zadowolić również tych, którzy nie lubią zbyt silnych smaków i intensywnych zapachów. Jest to dobry ser, który dobrze się topi, jeśli chce się go zmieszać z makaronem, nadaje się do pizzy (na przykład z radicchio i orzechami włoskimi), dobrze smaruje się po świeżym chrupiącym chlebie. Idealny na prosty posiłek z dodatkiem świeżych warzyw i białego musującego wina.

Pomysł na zimowe aperitivo

Kto powiedział, że z końcem letniego sezonu trzeba zapomnieć o przyjemnej tradycji jaką jest aperitivo? Kiedy dnie stają się pochmurne i deszczowe, tym bardziej należy zadbać o dobre samopoczucie, a stolik pełen różnych przekąsek umieszczony tuż obok wygodnej sofy, to prosty przepis na poprawienie humoru w domowym zaciszu. Nieformalny charakter spotkania w wygodnych pozycjach na miękkim tapczanie zapewni zrelaksowaną atmosferę, którą można podkreślić białym wytrawnym winem, idealnie pasującym do kremowego sera. Do eleganckiej dekoracji tego wyjątkowego słonego tortu warto dodać świeże obrane orzechy włoskie, które uświetnią smak tego oryginalnego posiłku.

Jeżeli chcesz zaproponować bliskim coś nowego, to taki pożywny poczęstunek z pewnością spotka się z miłym przyjęciem. Warto pomyśleć o charakternych marynatach jak oliwki, karczochy czy papryka, które przełamią kremowość sera i wzbogacą doświadczenia kubków smakowych przeciwstawnymi stylami.

Poniżej inny przepis na ten wyjątkowy włoski ser.

Rogaliki z ciasta francuskiego z gruszkami i Dolcetto

Składniki:

1 opakowanie okrągłego ciasta francuskiego

1 gruszka opata

Dolcetto

1 jajko

ziarna maku do posypki

miód (do smaku)

Przygotowanie:

Ciasto francuskie pokroić na 8 trójkątów za pomocą koła do pizzy.

Gruszkę i Dolcetto Igor pokrój w kostkę.

Następnie ułóż kawałki gruszki i dolcetto na najszerszej części trójkątów ciasta.

Zwiń rogaliki zaczynając od najszerszej podstawy trójkąta, nadając im kształt półksiężyca i sklej boki, aby nadzienie nie wypadło podczas gotowania.

Posmaruj żółtkiem powierzchnię rogalików i posyp szczyptą maku.

Piec w piekarniku nagrzanym do 180 ° C przez około dwadzieścia minut.

Jeśli lubisz słodszą wersję, posmaruj je miodem.

Smacznego!