Aromatyzowana włoska oliwa extra vergine

Przez mieszkańców tego regionu nazywana oro della Puglia (złoto Apulii). Z ostatniego spisu drzew oliwnych wynikło, że w tej części Italii jest ich aż 60 milionów (!) z czego ponad 300 tysięcy to tak zwane ulivi monumentali (drzewa oliwne monumentalne). Jest z czego robić pyszną oliwę aromatyzowaną włoskimi tradycyjnymi smakami. O benefitach jakie przynosi jej regularne spożywanie pisaliśmy w poście: Włosi – najzdrowsi obywatele Europy.

Apulia – gaj oliwny

Region obejmuje południowo – wschodnią część półwyspu. Dla uproszczenia: to ostroga i obcas Włoch. Piękne słoneczne wybrzeża, palmy, plaże i gaje oliwne. Trudno wyobrazić sobie krajobraz Apulii bez niekwestionowanego bohatera tego terytorium. W tym żyznym regionie, nazywanym również spichlerzem Włoch, uprawia się głównie: twardą pszenicę, tytoń, winorośl, drzewa migdałowe a także warzywa (szczególnie pomidory), oraz oczywiście drzewa oliwne. Jest ich bardzo dużo. Czternaście razy tyle co mieszkańców tego regionu! Od północy Apulii do końca obcasa włoskiego znajduje się wiele gajów oliwnych, wśród których w ostatnich latach dużą popularnością cieszy się uprawa ekologiczna.

Olej z tego regionu zawsze udowadniał wyłączne dziedzictwo aromatów i smaków najbardziej autentycznej apulijskiej tradycji. Pierwszymi, którzy go uprawiali, byli Messapowie, którzy osiedlili się na tych terenach w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Nie jest zatem przypadkiem, że w niektórych lokalnych jaskiniach znaleziono pozostałości kamieni młyńskich i pras z okresu przedchrześcijańskiego. W przeszłości oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia była stosowana zarówno w najbardziej charakterystycznych specjalnościach gastronomicznych, oraz jako lek stosowany w medycynie ludowej lub w zabiegach estetycznych.

W Apulii istnieją 4 różne odmiany oliwy z oliwek DOP czyli o ChNP z konkretnymi obszarami ich produkcji. Włochy są drugim po Hiszpanii producentem oliwy z oliwek na świecie. Apulia jest regionem najbardziej wydajnym, po niej Kalabria i Sycylia, wszystkie w południowej części kraju.

Oliwa z oliwek – właściwości

Ten sam region a różne odmiany tego boskiego płynu. Konsument ma możliwość wyboru spośród wielu rodzajów. Zielona oliwa o słodko-owocowym smaku; olej o aromacie owocowo-oliwkowym pachnący migdałami z intensywnym i harmonijnym smakiem; oliwa o owocowym zdecydowanym charakterze dla podniebienia prawdziwych koneserów, jak również lekko pikantny i gorzki, który szczypie w gardle.

Olej z Apulii jest olejem zdrowotnym. Dzięki właściwościom gleby, na której rośnie roślina, ma on wysoką zawartość kwasu oleinowego: jednonienasyconego tłuszczu, który pomaga zmniejszyć poziom złego cholesterolu i zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym. Dodatkowo poprzez to, że jest on bogaty w polifenole, zapobiega również biologicznemu utlenianiu, zmniejszając powstawanie wolnych rodników. Dzięki temu szczególnie nadaje się do diety dzieci. Oliwa łagodzi stres a dzięki witaminie E, którą zawiera, uważana jest także za eliksir młodości.

Olio Luglio z prowincji Bari

Miasto Bari – stolica regionu, zbudowało swoją fortunę na oliwie, która do dziś jest najważniejszym produktem całej Apulii. Małe miasteczko Terlizzi, położone na północ od Bari otoczone jest ogromnymi połaciami gajów oliwnych. Na tym szorstkim płaskowyżu ukształtowanym ręką człowieka, żyje rodzina, która rozpoczęła w 1953 roku wyciskać „nektar” zwany oliwą z oliwek; ten najwyższej jakości, z pierwszego tłoczenia.

Zamiłowanie do tradycji i uwaga na zmieniające się czasy, czynią z lipcowej firmy (luglio po włosku oznacza lipiec) punkt odniesienia dla tłoczenia oliwy z terenów w prowincji Bari. Wielu ekspertów uważa ją za najcenniejszą na świecie. Kontrola upraw, przekształcanie oliwek w olej, proces butelkowania i handel gotowym produktem są dumą tej rodziny.

W bogatej ofercie można znaleźć oleje na każdą fantazję kulinarną.

Lista startuje od klasycznej i najszlachetniejszej lini DOP (ChNP) gdzie warunki środowiskowe i metody uprawy gajów oliwnych w prowincji Bari nadają olejowi z pierwszego tłoczenia te szczególne cechy, które sprawiają, że jest on tak bardzo ceniony. Metody uprawy i systemy przycinania muszą być tradycyjne, tak aby oliwki zachowały oryginalne właściwości.

Drugie miejsce zajmuje oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia „Gold Selection” pochodzi ze 100% włoskich oliwek. Ma intensywny aromat, odzwierciedlający smak oliwki zebranej z drzewa w odpowiednim stopniu dojrzałości. Delikatny charakter charakteryzuje się równowagą między gorzkim a pikantnym o średniej intensywności. Zaleca się konsumowanie surowej, po prostu polewając nią kromkę lekko tostowanego chleba. Poprawi także smak sałatek, mięsa i ryb. Sprawdza się również w przyprawianiu dań z roślin strączkowych i grillowanych warzyw.

Kolejną linią jest ta, która w Polsce cieszy się dużym powodzeniem a jednocześnie podkreśla najważniejsze cechy kuchni włoskiej: oliwa aromatyzowana. Przyprawy królują na włoskich stołach. Te pachnące oleje powstają z połączenia oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia oraz ze świeżych i naturalnych składników typowych dla południowowłoskich przepisów.  Firma proponuje następujące aromaty: truflowy, borowikowy, cytrynowy, pomarańczowy, czosnkowy, chili, oregano oraz bazylia i rozmaryn.

 

Wymogi klientów sprawiły, że w ofercie pojawiło się wiele innych produktów; w tym certyfikowane oleje organiczne, olio di sansa (olej z wytłoczyn z oliwek) a także octy i sól. Firma posiada również inne rodzaje olejów, jak na przykład: olej z orzechów arachidowych, olej słonecznikowy, olej z ziaren kukurydzy czy olej z pestek winogron. Dodatkowo przygotowuje się mieszanki, jak na przykład Primo Chef, który składa się w 85% z oleju słonecznikowego i w 15% z oleju z oliwek extra vergine.


Kuchnia włoska w Polsce

Cieszy się ona coraz większym powodzeniem. Jest najczęstszą alternatywą dla tradycyjnych polskich potraw. Polacy uwielbiają pizzę, chętnie gotują makaron, popijają wina i doprawiają dania oliwą z oliwek. Zazwyczaj jednak użycie oliwy extra vergine ogranicza się do konkretnego dania z kuchni śródziemnomorskiej.

Obecnie zużycie oliwy z oliwek w Polsce stanowi jedynie około 8% całkowitego zużycia olejów roślinnych. Uważana jest ona za produkt „wykwintny”, oliwa z oliwek nie jest używana do gotowania, ale głównie jako dodatek do sałatek, mięs i makaronów. Spożywana jest najczęściej przez osoby przyzwyczajone do podróżowania za granicę, które miały okazję poznać i docenić śródziemnomorskie smaki. Na polskim rynku rozmaite rodzaje oliwy z oliwek o najróżniejszych smakach odnoszą coraz większe sukcesy. Również we Włoszech często przygotowuje się w domach takie aromatyzowane oleje. Na dno butelki bądź dużego słoja wkłada się świeży rozmaryn, czosnek, tymianek lub najpopularniejszą papryczkę chili (peperoncino). Ten pikantny olej zwany potocznie olio santo (święty olej) często podawany jest w lokalach, w koszyczku przypraw aby okrasić nim pizzę. W Polsce często jego miejsce zajmuje mniej szlachetny ketchup, którego Włosi NIGDY nie używają do pizzy.

W 2017 roku import oliwy z oliwek do Polski wyniósł około 7,5 miliona kilogramów o wartości około 31 milionów euro. Głównymi eksporterami są Włochy z udziałem w rynku wynoszącym około 30%, następnie Portugalia i Hiszpania, oraz inni.