Włoskie drinki na polskim stole

Masz ochotę na przyjemnie spędzony wieczór ale nie jesteś fachowym barmanem i tworzenie drinków nie jest twoją mocną stroną? Gotowe koktaile specjalnie na aperitivo i rygorystycznie made in Italy sprawią, że spotkania u ciebie staną się wyczekiwanym wydarzeniem i będą podkreślone ewidencjatorem w kalendarzach twoich przyjaciół. Praktyczne wskazówki w poniższym wpisie.

Aperitif w włoskim stylu

Letnią wieczorną porą w małych i dużych miastach włoskiego buta, ogródki lokali wypełniają się ludźmi, którzy z obszernych kielichów sączą kolorowe napoje, szczodrze schłodzone licznymi kostkami lodu. Gwar rozmów, śmiech dzieci i delikatne dzwonienie lodu odbijającego się w szklance sprawiają, że każdy zwykły dzień kończy się w wyjątkowy i przyjemny sposób. Lekkie smakowite przekąski (czytaj także: Aperitivo italiano – czas na relaks! ) i dobre towarzystwo sprawiają, że tempo magicznie zwalnia i potrafimy cieszyć się bierzącą chwilą. Aperitivo to południowo – europejski zwyczaj, który warto wprowadzić do naszej polskiej rzeczywistości, zwłaszcza kiedy czujemy, że rytm naszego życia jest zdecydowanie za szybki.

Samo słowo wywodzi się od łacińskiego „aperire” czyli otwierać i zostało zaadaptowane, głównie w kulturze włoskiej i hiszpańskiej, jako określenie alkoholu spożywanego przed posiłkiem, aby pobudzić apetyt (otwiera żołądek). Odnosi się ono do szerokiego wachlarza napojów alkoholowych. Aperitivem nazwiemy zarówno, wermuty, wzmocnione wina oraz likiery zwane amaro (gorzkie) czyli z akcentem goryczkowej nuty. Szczególnym powodzeniem cieszą się drinki na bazie wina, likieru ziołowego i dodatków owocowych. Te lekkie koktaile (zazwyczaj taka mieszanka zawiera około 5 – 8 % alkoholu) charakteryzują się pięknymi kolorami i lekkim musujacym smakiem, które gwarantuje orzeźwienie i dobry humor.

Gotowe włoskie drinki

Wiadomo, że przygotowanie przyjemnego wieczoru w stylu włoskiego aperitivu wymaga trochę pracy więc warto wybrać produkty, które wystarczy skomponować w odpowiednich połączeniach i na stylowych talerzach, tak aby nasz wieczorny relax nie zamienił się w katorżniczą pracę. Można zaprosić 2 lub 3 osoby o pół godziny wcześniej tak, aby pomogły nam wypełnić i rozstawić półmiski.

Nie należy obawiać się również samych drinków, które trzeba przyznać, będą gwoździem programu. Aktualnie rynek oferuje duży wybór gotowych mieszanek, które należy trzymać w lodówce. Kiedy goście zaczną wypełniać salon, wystarczy odkorkować butelkę i wypełnić ulubione szklanki z lodem oraz upiększyć plastrem pomarańczy lub innym pasującym owocem. W zależności od gustu naszych przyjaciół można stworzyć na domowej tacy kolorową gamę, która zachwyci nawet najpardziej wymagającą publiczność. Stylowe butelki gwarantują sukces również jako wyrafinowany prezent.

W naszej bogatej włoskiej piwnicy oprócz klasycznych win mamy także do dyspozycji gotowe koktajle na bazie białego wina Moscato w 3 klasycznych smakach:

Mamamango – koktajl smakowy na bazie wina musującego i naturalnego miąższu mango

Wysokiej jakości składniki gwarantowane przez doświadczenie Arione: aromatyczne wino musujące Arione Moscato i naturalny świeży miąższ mango, które tworzą wyjątkowy i niepowtarzalny smak. MAMAMANGO idealnie nadaje się do musujących aperitifów lub do owoców i deserów.

Moscato:

Wino Moscato Arione produkowane jest wyłącznie z najwyższej jakości winogron, pochodzących z winnic należących do rodziny Arione, z najlepszych ziemi Piemontu: Langhe i Monferrato. Arione jest producentem doskonałego wina Moscato, dzięki stuletniemu doświadczeniu w uprawie i przetwarzaniu winogron na ziemiach Monferrato.

Mango:

Miąższ mango jest wynikiem bardzo starannej selekcji dokonanej przez Arione i najlepszych egzotycznych dostawców tego owocu, aby zagwarantować produkt zawsze świeży i wysokiej jakości.

    

 • Kolor: intensywny słomkowy żółty z zielonkawymi refleksami.
 • Zapach: wyróżniają się nuty cytrusowe i tropikalne z przeważająym aromatem mango i marakuji.
 • Smak: zrównoważony, trwały, harmonijny w ustach, z przyjemnymi nutami cytrusowymi i tropikalnymi.
 • Zawartość alkoholu: 6% obj.
 • Temperatura serwowania: 5-7 ° C
 • Zawartość: 75 cl.

Mama Peach – koktajl smakowy na bazie wina musującego i naturalnego miąższu brzoskwini

Wysokiej jakości składniki gwarantowane doświadczeniem winiarni Arione: aromatyczne wino musujące Arione Moscato i naturalny miąższ brzoskwiniowy tworzą wyjątkowy i niepowtarzalny smak. MAMA PEACH idealnie nadaje się do musujących aperitivów lub do owoców i deserów.

Moscato

Wino Moscato Arione produkowane jest wyłącznie z najwyższej jakości winogron, pochodzących z winnic należących do rodziny Arione, z najlepszych ziemi Piemontu: Langhe i Monferrato. Arione jest producentem doskonałego wina Moscato, dzięki stuletniemu doświadczeniu w uprawie i przetwarzaniu winogron na ziemiach Monferrato.

Brzoskwinia

Miąższ brzoskwini jest wynikiem bardzo starannej selekcji dokonanej przez Arione i najlepszych dostawców z włoskiego regionu Emilia Romagna, aby zapewnić produkt zawsze świeży i wysokiej jakości.

 • Kolor: blady róż przechodzący w złoty
 • Zapach: pachnący bukiet z nutami brzoskwiń nektarynkowych i lekkimi doznaniami cytrusowymi
 • Smak: pełny, zrównoważony, łyk harmonii smakowej dominującej brzoskwini i muszkatu
 • Zawartość alkoholu: 6% obj.
 • Temperatura serwowania: 5-7 ° C
 • Zawartość: 75 cl.

Spritz z dodatkiem ziołowego bittersa

Ten najsłynniejszy włoski drink można przygotować w wersji z Aperolem (Padova) lub bitterem (Venezia). Poniższy produkt jest wersją wencjańską, gdzie w latach siedemdziesiątych minionego wieku, ulubiony aperitif zaczęto przygotowywać na bazie białego wina (wcześniej do lokalnego bitter Select dodawano tylko wody sodowej).

Bittersy to nic innego jak mocne ziołowe mieszanki rozcieńczone alkoholem, który konserwuje i równocześnie podkreśla smak ziół. Oczywiście receptury jak i proporcje ziół są tajemnicą każdego producenta. W XIX wieku bittersy można było kupić w aptece, bowiem stosowane były jako remedium na żołądkowe dolegliwości. W tamtych czasach, obecność produktów alkoholowych w aptekach była powszechną metodą obchodzenia obowiązku opodatkowywania alkoholu.

 • Kolor: głęboki pomarańczowy
 • Zapach:: cytrusowo-ziołowy z nutami tropikalnymi
 • Smak: słodko – gorzki smak bitteru
 • Zawartość alkoholu: 8% obj.
 • Temperatura serwowania: 5-7 ° C
 • Zawartość: 75 cl.

Winiarnia Arione – rodzina i zespół

Arione jest firmą rodzinną która stawia na niezawodność, jakość i innowacyjność. Uważają, że tylko patrząc w przyszłość mogą ulepszyć teraźniejszość. Praca zespołowa to podstawa, dlatego wspólnie zbudowali zgraną drużynę profesjonalistów.

Posiadają winnice w najlepszych krainach Piemontu, Langhe i Monferrato. Kultura winiarska Piemontu jest podstawą tożsamości tego regionu. Techniki uprawy, innowacje w aspektach produkcji, ewolucja wielowiekowej wiedzy rzemieślniczej i technologicznej, a także jakość produkowanych win sprawiają, że jest to punkt odniesienia na skalę światową.

Kadra zazdrośnie strzeże tajemnic i początkowych doświadczeń pierwszego mistrza winiarza, którym był Luigi Arione. Założył on firmę na początku XX wieku, która od czterech pokoleń nosi jego imię. Dzięki ciągłym inwestycjom w coraz bardziej wykwalifikowany personel, wyspecjalizowanych techników oraz działalność badawczo-eksperymentalną osiągają świetne wyniki i produkty wysokiej jakości.

Rodzina jest silnie zakorzeniona w krajobrazie winnic i pasji do zawodu „wyrabiania wina”. Produkować w Piemoncie to codzienne wielkie wyzwanie: opowiadać coś autentycznego o tych pięknych krainach poprzez tak osobliwy produkt jak wino.

Krótki spot pokazujący winnice z Piemontu:

Lista światowego dziedzictwa UNESCO

Ze względu na zmiany i zniszczenia, jakie niesie ewolucja społeczna i gospodarcza uznano, że dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze jest coraz bardziej zagrożone. Aby zapobiegać tej tendencji, opracowano Konwencję w sprawie ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego, która została przyjęta przez Konferencję Generalną UNESCO w 1972 r. Do Konwencji Światowego Dziedzictwa UNESCO przystąpiło 191 państw /stan na kwiecień 2016 r./, w związku z tym jest to umowa międzynarodowa o globalnym zasięgu i jednocześnie jedna z najlepiej rozpoznawalnych inicjatyw UNESCO. W ramach Konwencji tworzona jest Lista Światowego Dziedzictwa. Jest to lista otwarta, aktualizowana każdego roku. Wniosek o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa składa Państwo, na terytorium którego znajduje się dane miejsce. 

Krajobraz winnic Piemontu: Langhe-Roero i Monferrato na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Ten wspaniały krajobraz obejmuje pięć różnych obszarów uprawy winorośli wraz z Zamkiem Cavour, o symbolicznej nazwie zarówno w rozwoju winnic, jak i w historii Włoch. Ten wyjątkowy kawałek włoskiej ziemii położony jest w południowej części Piemontu, między rzeką Pad a Apeninami Liguryjskimi. Same nazwy pięciu różnych obszarów (Langa Barolo, wzgórza Barbaresco, Nizza Monferrato i Barbera, Canelli i Asti Spumante, Monferrato degli Infernot), przywołują głęboką i starożytną wiedzę na temat relacji między człowiekiem a jego środowiskiem.

Obszar obejmuje wzgórza pokryte winnicami, których owoce odzwierciedlają związek między różnymi rodzajami gleb, często rodzimymi odmianami winorośli i odpowiednimi procesami produkcji wina. Znajdziemy tam panoramy starannie uprawianych zboczy wzgórz, z charakterystycznymi budynkami, które nadają strukturę przestrzeni wizualnej: wioski na wzgórzach, zamki, romańskie kościoły, farmy, piwnice i magazyny do komercyjnej dystrybucji wina w małych i większych miasteczkach na obrzeżach winnic. Całość wyróżnia się harmonią i równowagą między walorami estetycznymi krajobrazów, architektoniczną i historyczną różnorodnością elementów budowlanych ściśle związanych z produkcją wina oraz autentyczną i starożytną sztuką winiarską.

To właśnie na tych ziemiach znajduje się winiaria Arione. Warto spróbować włoskich win produkowanych w winnicach Piemontu znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO!