Włoskie wędliny i burgery wegańskie – Mopur®

Mopur® to nowa koncepcja żywności prosto z Włoch. Jest to mięso roślinne otrzymywane z przetwarzania glutenu pszennego, przy pomocy drożdży, które fermentują ciasto rozszczepiając gluten i czyniąc produkt końcowy bardziej strawnym. Jest alternatywą dla tofu, seitanu i pszenicy. 

Włoskie mięso roślinne

W dzisiejszych czasach wszyscy, którzy poszukują roślinnych alternatyw dla tradycyjnego białka mięsnego mają naprawdę bogaty wybór. Aktualnie na rynku dostępnych jest tak wiele produktów, że trzeba poświęcić sporo czasu na ich sprawdzenie i posmakowanie. Każdy kraj próbuje wytworzyć swoje własne roślinne alternatywy dla tradycyjnych potraw i wędlin.

Mopur, nazywany również roślinnym mięsem, to produkt włoskiego pochodzenia, stworzony i opatentowany przez Beniamino Anzalone. Małokaloryczny i bogaty w białko, jest doceniany przez wegetarian, wegan i nie tylko. Pochodzi z przetworzenia i fermentacji mąki pszenicznej oraz z ciecierzycy lub łubinu i jest dobrą alternatywą dla białka zwierzęcego.

Dzięki procesowi fermentacji ilość glutenu w Mopurze zmniejsza sie o 40%, dlatego jest to pokarm łatwo strawny, bogaty w białko roślinne i bez cholesterolu, o włóknistej strukturze przypominającej mięso. Nadaje się do przygotowania łatwych i szybkich dań, ale również bardziej skomplikowanych potraw. Nie kruszy się podczas gotowania i może być doprawiany według różnych smaków; z pełnym poszanowaniem włoskiej tradycji kulinarnej.

Białka roślinne a białka zwierzęce

We Włoszech od zawsze rośliny strączkowe nazywano „mięsem biednych”, ze względu na ich bogactwo w błonnik i sole mineralne, takie jak wapń i cynk. Aby zwiększyć ich wartość biologiczną, wystarczy połączyć je ze zbożami i tym samym osiągnąć komplementarność białka. Białka zbóż ubogie są w lizynę, tryptofan i izoleucynę, za to strączki przeważnie zawierają mniej metioniny i cysteiny. Łącząc te dwie grupy pożywienia uzupełnia się wartość biologiczną białek, czyli stają się lepszym materiałem do celów budulcowych.

Zwierzęce źródła białka osiągają w skalach oceny strawności i kompletności białek najwyższą ocenę. Są więc wzorcowym – pod względem budulcowym – źródłem białka. Jednakże, pomimo dostarczania pełnej ilości aminokwasów, licznych witamin i minerałów, mają złą reputację ze względu na ilość tłuszczów nasyconych. Występują one w sporych ilościach w większości mięs, jajkach i nabiale.

Warzywne alternatywy dla mięsa

Ludzie z wielu powodów decydują się na spożywanie roślinnych alternatyw, niekoniecznie będąc zadeklarowanymi weganami czy wegetarianami. Jak wiadomo, spożywanie mniejszej ilości mięsa pomaga zarówno naszemu zdrowiu, jak i środowisku. Jednak liczne obecne na rynku substytuty mięsa utrudniają wybór i dezorientują konsumenta. Co więc wybrać? Jakie są najlepsze substytuty roślinne? Przyjrzyjmy sie im po kolei:

  • Tofu, od wieków podstawowa potrawa kuchni azjatyckiej, stał się stałym składnikiem w dietach wegetariańskich. Sam w sobie jest neutralny w smaku, ale idealnie nadaje się do gotowania z innymi wyraźniejszymi składnikami. Jest podobny do sera: w rzeczywistości mleko sojowe jest koagulowane, po czym powstający skrzep jest prasowany w bloki.
  • Tempeh to fermentowany produkt na bazie soi. Zawiera całe jej ziarna pod postacią zwartych bloków. Ma apetyczną konsystencję i oryginalny, orzechowo-pieczarkowy smak. W przeciwieństwie do tofu, które wytwarzane jest z mleka sojowego, tempeh pozyskiwany jest z całego strąka soi, a zatem ma inny profil żywieniowy. Białko Tempeh, to białko całkowicie bezglutenowe.
  • Podobnie jak tempeh, Natto (sekret zdrowia i długowieczności Japończyków) pochodzi ze sfermentowanej soi. Jest to produkt o wysokiej zawartości probiotyków i składników odżywczych: zawiera wapń i żelazo, błonnik, witaminy K2 i B2. Jest bezglutenowy.
  • Teksturowane białko roślinne (TVP) jest wysoce opracowanym substytutem otrzymywanym z przetwarzania mąki sojowej, z której tłuszcz usuwa się za pomocą rozpuszczalników. Efektem końcowym jest produkt bogaty w białko i o niskiej zawartości tłuszczu. Produkt mozna kupić w postaci płatków, granulatu i niewielkich kawałków.
  • Seitan, znany również jako „mięso pszeniczne”, to chiński produkt mączny, ma bardzo podobny wygląd do mięsa, ale w rzeczywistości jest to żywność pochodzenia roślinnego uzyskiwana z przetwarzania pszenicy. Powstaje przez oddzielenie części białkowej mąki pszennej, glutenu, od skrobi i otrębów, w procesie filtracji za pomocą wody. Seitan jest gęsty i gryzący, o delikatnym smaku. Często aromatyzowany jest sosem sojowym.
  • Grzyby to doskonała alternatywa dla mięsa, całkowicie naturalna. Ich zaletą jest niska kaloryczność i niska zawartość tłuszczów nasyconych, jodu i glutenu. Są również bogate w błonnik, witaminę C i D oraz minerały.
  • Orzechy włoskie i nasiona są bogate w zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy i minerały; dlatego nie powinno dziwić, że zwiększenie spożycia tych pokarmów może ustabilizować poziom cholesterolu i zapobiegać ryzykom chorób sercowo-naczyniowych.
  • Chociaż chlebowiec Jackfruit używany był od stuleci w kuchniach Azji Południowo-Wschodniej, dopiero niedawno stał się sławny jako substytut mięsa. Jest to największy owoc drzewa na świecie. Tropikalny owoc z żółtym miąższem, słodki, o delikatnym i owocowym smaku podobnym do ananasa. Ma solidną konsystencję i często jest stosowany w kanapkach jako zamiennik mięsa wędzonego.
  • Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białek roślinnych, do najbardziej znanych należą: fasola, groszek, bób, ciecierzyca, soczewica, soja, łubin, orzeszki ziemne, groszek, caiani i fasola świętojańska. Każde rośliny strączkowe mają inny smak od drugiego, dzięki czemu można je przygotować 3/4 razy w tygodniu, eksperymentując z różnymi przepisami.

Mopur®: rewolucyjne wydarzenie w wegańskim przemyśle mięsnym

To właśnie z roślin strączkowych wytwarzany jest Mopur, idealny do kanapek z warzywami i nie tylko. Wygląda jak typowe włoskie wędliny a jest produktem 100% warzywnym i zdrowym.

Mopur® to proces produkcji polegający na stosowaniu różnych kombinacji mąki (pszenicy i ciecierzycy lub pszenicy i łubinu). Zakwas, bohater procesu produkcji, nadaje produktom charakterystyczne cechy: urzekający smak i aromat, wyjątkowa konsystencja i doskonała plastyczność. Składa się z mieszaniny mąki i wody zakwaszonej przez kompleks drożdży i bakterii mlekowych, które są w stanie rozpocząć naturalną fermentację.

Podczas fermentacji w cieście powstają substancje, które decydują o aromacie, łatwości konserwacji, a co ważniejsze, nadają produktowi przyjemny smak. Te szczególne fazy procesu produkcyjnego nadają produktom marki Good & Green charakterystyczne właściwości odżywcze i aromatyczne. Proces z jednej strony wymaga dłuższych czasów dla fermentacji, ale z drugiej pozwala uzyskać produkty o charakterystycznych właściwościach sensorycznych.

Gama produktów włoskiej marki Good & Green

Bogate w białko, 100% biologiczne, 100% vegan, 100% roślinne, 100% OGM free, i oczywiscie 100% włoskie. Dzieli się ona na 3 sektory:

  • Wędliny roślinne: 

Classico – o subtelnym smaku, mile delikatny i zrównoważony. Najbardziej wyważony!

Con Lupino – mopur z łubinu żółtego. Apetyczny, idealny dla osób poszukujących wyjątkowego smaku. Wyróżnia się ciepłymi, złotymi odcieniami. Najsmaczniejszy!

Al Pepe – mopur z pieprzem. Delikatne w smaku serce kontrastujące z lekko pikantną posypką. Najbardziej porywający!

Speziato – pikantne przyprawy dostarczają podniebieniu przyjemnych doznań. Najbardziej aromatyczny!

Con Tartufo – mopur z truflami. O intensywnym i charakterystycznym smaku, to produkt dla prawdziwych smakoszy. Najbardziej pożądany!

Affumicato – mopur wędzony. Nieporównywalny zapach, wyrazisty smak i aksamitna konsystencja. Najpyszniejszy!

Con Curcuma e zenzero – słodki aromat podkreślony ostrą nutą przypraw.

Gusto speck – o smaku słynnej wędzonej szynki południowotyrolskiej.

Gusto Prosciutto – najlepiej oddaje aromat włoskiej szynki dojrzewającej.

  • Wędliny roślinne bez glutenu

Delicato – doskonały wariant smakowy do przygotowywania potraw bogatych w równowagę i smak.

Con curcuma e zenzero – kurkuma i imbir, pyszne plastry ze słodkim aromatem w kontraście do „musującego” smaku.

Gustoso – smaczny i nie dasz mu się oprzeć, idealny do pobudzenia wyobraźni w kuchni.

Unikatowy w swoim rodzaju, Mopur® marki Good & Green dostępny w plastrach na wygodnych tacach – format 90 g, z terminem przydatności 120 dni lub w okrągłych wałkach 2 kg dla sektora HO.RE.CA, gdzie okres przydatności do spożycia sięga 365 dni.

  • Burgery roślinne

Delicato, dla tych, którzy szukają prostych i zrównoważonych smaków.

Speziato, z marchewką i cukinią dla tych, którzy chcą mocnych doznań.

Dorata delicato, chrupiąca panierka ze smacznym środkiem, idealne drugie danie na każdą okazję.

Dorata al lupino, chrupiący i smaczny wariant z łubinu żółtego, który zaspokoi wszystkie podniebienia.

Dostepne formaty:

Opakowanie zawiera 2 x 90 g

Równowaga smaków i kolorów z umiejętnym wykorzystaniem naturalnych właściwości roślin, bez dodatku zagęszczaczy, barwników i konserwantów. Produkty Good & Green są wyłącznie pochodzenia roślinnego, całkowicie wolne od białek zwierzęcych.

Cała linia charakteryzuje się wysoką zawartością białka, która wynosi około 30% i mniej niż 9% tłuszczu, co stanowi doskonałe źródło składników odżywczych dla tych, którzy wybierają dietę wegetariańską lub po prostu chcą cieszyć się prawdziwą alternatywą dla mięsa.

Rośliny strączkowe ciecierzyca i łubin

Ciecierzyca jest częścią tradycyjnej kuchni wielu krajów, przede wszystkim kuchni śródziemnomorskiej; we Włoszech uprawia się ją głównie w Ligurii, Toskanii, Lacjum, Umbrii i spożywa praktycznie wszędzie. Stosuje się ją w typowych potrawach, takich jak farinata i panissa, w zupach, lub w połączeniu z makaronem.

Łubiny są doskonałą energetyzującą żywnością, a jego wysoka zawartość białka stanowi ważną alternatywę dla mięsa. Dzisiejszy łubin został ponownie doceniony dzięki aktualnej uwadze na dietę pochodzenia roślinnego. Warto pamiętać również o obecności omega-3 i omega-6, ważnych kwasów tłuszczowych w zdrowej i zbilansowanej diecie z korzyściami dla metabolizmu. Łubiny są ważną alternatywą nawet dla diabetyków ze względu na ich niską zawartość cukru.

We Włoszech łubin prawie zawsze sprzedaje się ugotowany i zakonserwowany w solance, jak np. oliwki. Czasami można znaleźć mąkę łubinową i mleko łubinowe dla tych, którzy nie tolerują laktozy. Można je z łatwością wykorzystać do wielu przepisów.

rosliny straczkowe